چگونه 5G چشم انداز توسعه برنامه تلفن همراه را تغییر می دهد

چگونه 5G چشم انداز توسعه برنامه تلفن همراه را تغییر می دهد

چگونه 5G چشم انداز توسعه برنامه تلفن همراه را تغییر می دهد

آیا تا به حال می توانستید تصور کنید که یک فناوری بتواند میلیون ها MB اطلاعات را از سیستم شما به یک چشم به هم زدن به هزاران دستگاه متصل در سطح جهان منتقل کند؟ خوشبختانه با ظهور شبکه تلفن همراه بی سیم نسل پنجم (به طور خلاصه 5G) تا سال 2020 ، این امکان به وجود خواهد آمد.

با عرضه 5G در حال حاضر ، پیش بینی می شود که بیش از 1.4 میلیارد دستگاه تا سال 2025 در شبکه 5G کار کنند - 15٪ از کل جهانی را تشکیل می دهد.

همچنین ، طبق IHS Economics ، انتظار می رود 5G تا سال 2035 به 12.3 تریلیون دلار از تولید اقتصاد جهانی کمک کند. این آمار به توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه بینشی روشن از آینده درخشان 5G می دهد و آنها را ترغیب می کند تا برنامه های  جدید با در نظر گرفتن امکانات 5G را راه اندازی کنند.

از آنجا که 5G یک نسخه اصلاح شده از 4G نیست و در عوض یک ساختار کاملاً جدید شبکه است ، قطعاً این پتانسیل را دارد که بتواند انقلاب صنعتی چهارم را ایجاد کند و نحوه عملکرد سیستم های شبکه را تغییر دهد. 5G برخلاف مدل قبلی 4G خود ، یک تغییر الگوی فناوری است که نه تنها تأثیر بسزایی در ارتباطات بی سیم خواهد داشت بلکه دنیای برنامه های موبایل را برای همیشه تغییر خواهد داد.

5G : یک نمای کلی

برای درک 5G ، ارتباط و مزایای آن ، ابتدا باید با نمونه های قبلی آن که 1G ، 2G ، 3G و 4G هستند آشنا شوید. بیایید سریع یکی یکی آنها را بررسی کنیم

1G (آنالوگ):

1G از اوایل تا اواسط دهه 1980 معرفی شد ، اولین نسل ارتباطات بی سیم بود که به مردم اجازه می داد از طریق تلفن های همراه تماس ساده برقرار کنند. سرعت انتقال داده در 1G حدود 1.9 کیلوبیت بر ثانیه بود.

2G (GPRS):

یک دهه بعد در سال 1991 معرفی شد ، 2G اولین فناوری تلفن همراه دیجیتال بود که با استفاده از حداکثر سرعت انتقال داده 10 کیلوبیت بر ثانیه ، به کاربران امکان تماس صوتی ، پیام کوتاه فقط متنی و امکانات اتصال به اینترنت را می داد.

3G (UMTS):

3G نسل سوم فناوری های تلفن همراه بی سیم بود که از سال 1998 آغاز به کار کرد و سرعت انتقال داده حداقل 200 کیلوبیت بر ثانیه و حداکثر 14.7 مگابیت در ثانیه را ارائه می داد. این فناوری بعداً منجر به انقلاب تلفن های هوشمند شد و به کاربران امکان ارسال تصاویر و حتی برقراری تماس تصویری را می داد.

4G (LTE):

4G استاندارد فعلی ارتباطات بی سیم است که به کاربران اجازه می دهد تا در فعالیت های پرمصرف مانند بازی ، کنفرانس ویدیویی ، پخش مستقیم رسانه با کیفیت بالا و حداکثر سرعت انتقال داده در دنیای واقعی 60 مگابیت بر ثانیه شرکت کنند.

و اکنون ، ما در شرف ورود به یک دوره طلایی جدید 5G هستیم . نسل پنجم ارتباطات راه دور بی سیم همراه نه تنها فرصت های موجود قبلی را در اختیار شما قرار می دهد بلکه سرعت انتقال اطلاعات بسیار سریعتر را حداقل 1 گیگابیت بر ثانیه و حداکثر 50 گیگابیت بر ثانیه ارائه می دهد.

حتی ، در برخی از محیط های آزمایشی ، 5G به حدود 1 ترابیت در ثانیه  رسیده است که تقریباً 65000 برابر سریعتر از اتصال معمولی 4G است. با این حال ، در یک محیط دنیای واقعی ، می توانید از 5G انتظار داشته باشید که سرعت انتقال داده ثابت 2.8Gbps را ارائه دهد. این واقعاً یک فناوری تعیین کننده است .

5G متفاوت و بهتر از 4G است؟

اگرچه استاندارد فعلی 5G تا حد زیادی به زیرساخت های موجود LTE 4G بستگی دارد ، اما سرعت تنها چیزی نیست که 5G را بسیار بهتر و متفاوت از 4G می کند. برخی دیگر از مزایای قابل توجه 5G بیش از 4G مورد بررسی قرار می دهیم .

تأخیر کم تا صفر (zero Latency )

در مقایسه با 4G که میانگین تأخیر آن 50 میلی ثانیه است ، 5G زمان تاخیر را فقط به یک میلی ثانیه کاهش می دهد و منجر به تداخل شبکه و تأخیر کمتر می شود. نیازی به گفتن نیست که نرخ تأخیر پایین برای برنامه های موبایل مبتنی بر AR / VR کاملاً مفید خواهد بود .

افزایش چگالی اتصال

از طرف دیگر ، در مواردی که 4G فقط به 2 هزار دستگاه اجازه می دهد در فاصله 0/38 مایل مربع متصل شوند ، 5G از قابلیت اتصال حداکثر 1 میلیون دستگاه در همان فضا پشتیبانی می کند که این یک مزیت بزرگ برای توسعه دهندگان برنامه موبایل IoT (اینترنت اشیا) است.

دقت بهبود یافته (Precision)

با استفاده از فرکانس های رادیویی بالاتر (در محدوده 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز) و طول موج کوتاه تر از آنچه در 4G استفاده می شود ، 5G با قابلیت های دقت بسیار بهتری ارائه می شود که برای برنامه های موبایل با دقت بالا GPS بسیار مفید خواهد بود.

عمر باتری بیشتر

افزایش سرعت و کاهش تأخیر احتمالاً منجر به کاهش مصرف باتری می شود. در نتیجه ، 5G عمر باتری دستگاه های تلفن همراه و اینترنت اشیا را تا 10 برابر افزایش می دهد. بدین معنی که کاربران می توانند برای مدت زمان طولانی تری از برنامه های تلفن همراه استفاده کنند که در نهایت به نفع دارندگان برنامه های تلفن همراه خواهد بود.

موارد استفاده جدید

ویژگی های منحصر به فرد شبکه 5G ، از جمله تأخیر کم تا صفر ، پهنای باند بسیار بالا و افزایش تراکم اتصال ، دنیای جدیدی از موارد استفاده جدید را باز می کند که انجام آنها از طریق 4G غیرممکن است. برخی از این موارد عبارتند از

  • اینترنت اشیا صنعتی
  • Cloud AR / VR
  • کنترل ماشین آلات از راه دور
  • خودرو های هوشمند
  • سلامت الکترونیکی بی سیم
  • شهرهای هوشمند

تأثیر 5G در توسعه برنامه تلفن همراه

نیازی به گفتن نیست که با انتشار اتصال 5G ، برنامه های موبایل عملکرد موثرتر و روان تری را شروع می کنند که در نهایت باعث افزایش بهره وری کلی کاربران و توسعه دهندگان می شود

انتقال سریعتر پرونده

برنامه های زیادی وجود دارند که حول انتقال پرونده ها ، داده ها یا هر چیز دیگری که از یک دستگاه یا حساب به حساب دیگر قابل انتقال است ، می چرخند. با بهره گیری از بیت های طیف الکترومغناطیسی به جای امواج رادیویی ، 5G از طریق سریعترین انتقال پرونده ، مزیت چنین برنامه های موبایلی است. در نتیجه ، کاربران می توانند فیلم های 4K و 360 درجه را از تلفن های هوشمند خود بدون هیچ تأخیری پخش کنند.

تجارب کاربر از رسانه (Media-rich User Experiences )

یکی از بزرگترین مزایای فناوری 5G وضوح رابط های کاربری است . فقط یک فیلم تماشا کنید یا از طریق شبکه 2G ، 3G یا 4G به موسیقی گوش دهید ، سپس همان را از طریق شبکه LTE پخش جریانی کنید و مطمئناً معنی آن را خواهید فهمید. بدون شک ، شبکه جدید توسعه دهندگان را تشویق می کند تا UI برنامه را تا حد زیادی بالا ببرند.

ظرفیت های بیشتر و ویژگی های بیشتر

با سرعت راکت مانند و تأخیر بسیار کم ، توسعه دهندگان این امکان را خواهند داشت که از ویژگی ها و ظرفیت های بیشتری در برنامه های اینترنت اشیا ، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده کنند که منجر به تجربه های استثنایی و قدرتمند کاربر خواهد شد. این نه تنها به توسعه دهندگان در افزایش حفظ کاربر کمک می کند بلکه در افزایش درآمد کلی برنامه نیز نقشی حیاتی دارد.

ظهور برنامه های تلفن همراه ناوبری

ارتباطات بی وقفه و با کیفیت بالا دنیای جدیدی از فرصت ها را برای توسعه برنامه های ناوبری ایجاد می کند. در حقیقت ، 5G کمک زیادی به رشد صنعت گردشگری خواهد کرد. به عنوان مثال ، یک توسعه دهنده قادر خواهد بود یک برنامه تلفن همراه شامل تمام مکانهای تاریخی محبوب از کشورهای مختلف بسازد و همچنین مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد را به کاربران ارائه دهد.

استفاده از مدل های 3D

با ورود 5G ، توسعه برنامه های تلفن همراه مربوط به بازی های سه بعدی و واقعیت افزوده همه جانبه ، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. استفاده از برنامه های تلفن همراه مجهز به 5G به همراه چاپگرهای سه بعدی پیشرفته به کاربران امکان می دهد مدل های سه بعدی اشیا quality را با کیفیت عالی ایجاد کنند. از چنین برنامه های موبایلی ، از ساخت و ساز تا آموزش ، در مناطق مختلف استفاده می شود.

نسل جدید ربات های چت شخصی

اگرچه Chatbots هنوز آماده جایگزینی کامل انسان نیستند ، اما هم افزایی 5G و Chatbot قطعاً فرصت های بهتری را برای بازخورد سریع و سریع فراهم می کند. همچنین ، ورود 5G حتی می تواند به طلوع اینترنت لمسی منجر شود ، جایی که کاربران می توانند از طریق ماشین های پیشرفته کنترل و بازخورد لمسی دریافت کنند .

اتکای کمتر به سخت افزار 

5G به معنی برقراری ارتباط سریع در زمان واقعی بین دستگاه ها است ، جایی که میلیون ها mb داده می توانند بدون هیچ گونه تأخیری منتقل شوند. در نتیجه ، عملکرد یک برنامه تلفن همراه کمتر به قدرت پردازش سخت افزار دستگاه های تلفن همراه بستگی خواهد داشت زیرا مراکز داده تمام پردازش ها را انجام می دهند.

چالش های مرتبط با اجرای 5G در برنامه های تلفن همراه

از آنجا که هر سکه دو روی دارد ، شبکه های 5G چالش های متعددی را برای توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه همراه با مزایا به همراه دارند. برخی از چالش هایی که ممکن است توسعه دهندگان هنگام اجرای 5G با آن روبرو شوند عبارتند از

مسائل امنیتی

با توجه به اینکه با سرعت زیاد تعداد بیشتری از دستگاه ها و شبکه های متصل به اینترنت وصل می شوند ، 5G ممکن است از نظر امنیت و حفظ حریم خصوصی راه حل های جدی ایجاد کند.

راه اندازی مدل کسب و کار مبتنی بر 5G

سرعت شبکه ای که انتظار می رود شبکه 5G با آن راه اندازی شود ، به یک مدل کاری مبتنی بر 5G احتیاج دارد که می تواند پتانسیل فناوری 5G را به طور کامل از بین ببرد. این واقعاً چیزی است که یک استراتژیست برنامه موبایل مجبور است تلاش زیادی برای انجام آن انجام دهد.

ایجاد چند نسخه از برنامه تلفن همراه

با عملی شدن 5G ، توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه با ایجاد چندین نسخه برنامه با چالش روبرو خواهند شد زیرا برخی از کاربران از دستگاه های مجهز به 5G استفاده می کنند در حالی که سایر دستگاه ها همچنان روی شبکه های 2G ، 3G یا 4G کار می کنند.

چند روش اثبات شده برای آماده سازی برنامه تلفن همراه خود برای انقلاب 5G

اکنون که با چالش های 5G آشنا شدید ، بیایید نگاهی دقیق به مواردی بیندازیم که سازندگان برنامه های موبایل می توانند برای استفاده بیشتر از شبکه 5G در برنامه های خود بگنجانند.

محاسبات محیطی

محاسبات محیطی در واقع ارائه تجارب دیجیتالی به کاربران است که شامل محیط و شرایط اطراف با قابلیت تسهیل و اندازه گیری برای ماشین ها ، دستگاه ها ، سنسورها و فناوری هایی مانند AI ، ML و IoT است. به لطف افزایش قدرت 5G ، که امکان اجرای محاسبات محیطی از طریق شبکه های بی سیم را امکان پذیر می کند ، توسعه دهندگان می توانند از این فرصت در برنامه های تلفن همراه خود استفاده کنند تا از قابلیت اتصال و پشتیبانی بی سیم بیشتری به کاربران برخوردار شوند.

تعامل بی سیم قابل اطمینان

امروزه به دلیل کند بودن فن آوری های بی سیم فعلی ، توسعه دهندگان موظفند در دوره های انتظار برای برنامه های خود با فرآیند بارگیری کار کنند. حتی بسیاری توصیه می کنند که فقط از طریق Wi-Fi همان روند را انجام دهید که این امر می تواند مانع دسترسی به برنامه شود. با این حال ، با انتشار 5G ، توسعه دهندگان می توانند به کاربران اجازه دهند بسته های قابل توجه داده را از طریق شبکه های تلفن همراه نیز بارگیری و نصب کنند.

اتصال دستگاه های بیشتر

با توجه به اینکه اینترنت اشیا (IoT) امروزه یکی از محبوب ترین بخشهای بازار فناوری است ، توسعه دهندگان می توانند با استفاده از گجت های خانگی هوشمند ، دستگاه های قابل حمل و حسگرها در برنامه های تلفن همراه خود ، هوشمندتر شوند و توانایی اتصال با دستگاه های متعدد را داشته باشند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

تولد 5G قطعاً زندگی جدیدی را در برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی و ML ایجاد می کند که برای تصمیم گیری خود به خود حجم عظیمی از داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کنند. با دسترسی بیشتر به اتصال باز و پشتیبانی بی سیم قابل اعتماد ، توسعه دهندگان برنامه می توانند به برنامه های خود  زا قدرتمند کنند تا نتایج تجزیه و تحلیل شده را سریعتر به تصمیمات سریع تبدیل کنند.

پشتیبانی از فناوری ابر

در حال حاضر بسیاری از برنامه ها و سرویس های تلفن همراه از فناوری Cloud به عنوان "نرم افزار به عنوان سرویس" استفاده می کنند. با این حال ، به دلیل اتصالات اینترنتی ناچیز ، این ایده چندان شایع نیست و مورد قبول نیست. اما ، با استفاده از قدرت واقعی فناوری Cloud از طریق 5G ، توسعه دهندگان می توانند سریعتر و هوشمندانه برنامه های میزبان ابر را بسازند که به زودی مورد علاقه همه قرار می گیرد.

پخش جریانی (Streaming VR)

امروزه ، فناوری های VR نه تنها به طور گسترده در سطح مصرف کننده پذیرفته می شوند بلکه به بخشی حیاتی از فناوری برنامه های تلفن همراه تبدیل شده اند. متأسفانه ، پشتیبانی مستقیم از طریق VR به دلیل تأخیر جدی و پهنای باند هنوز تقریباً غیرممکن است. با حذف همه این نگرانی ها با کمک 5G ، توسعه دهندگان می توانند برنامه های خود را برای ارائه تجربیات واقعی واقعیت مجازی برای کاربران آماده کنند.

اتصال همیشه روشن

از آنجا که 5G شبکه قابل اعتماد و کارآمدتری نسبت به نسل های قبلی  و مصرف پایین تر باتری است ، قطع ارتباط دستگاه ها از شبکه کمتر خواهد بود. با این نوع اتصال همیشه روشن ، توسعه دهندگان می توانند از دسترسی مداوم برنامه های تلفن همراه خود استفاده کنند و اتصال محیط پیشرفته تری را در اختیار کاربران قرار دهند.

خلاصه

به طور خلاصه ، به دلیل سرعت بالای خیره کننده ، تأخیر صفر شبکه و پهنای باند بالاتر ، فناوری 5G ثابت می کند که یک تغییر دهنده بازی در عرصه توسعه برنامه های تلفن همراه است. نه تنها دنیای جدیدی از امکانات را برای توسعه دهندگان برای بهبود برنامه های تلفن همراه خود ایجاد می کند بلکه از نظر تجربه کاربر نیز به عنوان یک نعمت برای کاربران ظاهر می شود.

 

افزودن نظر جدید

در صورتی که وارد نشده باشید نظر شما بعد از تایید ادمین منتشر خواهد شد

نظرات بدون نمایش ایمیل و شماره تماس منتشر خواهد شد

وارد کردن فیلد های ستاره دار ( * ) الزامی است

 
 
 
 
 

 

0 نظر ثبت شده است